Gruppeopgave – i arbejdsrelaterede
grupper
Planlæg, gennemfør og evaluer et
undervisningsforløb i håndværk og design i en given klasse.
Brug: Håndværk
og designs identitet og rolle.
Mine elever skal lære … ? Derfor
skal de arbejde med … ? Når de er færdige skal de kunne … ?
Her følger de færdige planer, som skal blive til undervisning ude på skolerne
Håndværk og design
Kompetenceområde: Design
Kompetencemål: Eleven kan arbejde med enkle designprocesser knyttet til egen produktfremstilling.
Design 5. -6. klasse:
• Færdighedsmål:
• Eleven kan skitsere eller formulere enkle ideer inden for givne rammer, herunder med
digitale værktøjer (ideudvikling).
• Eleven kan navngive og anvende grundlæggende teknikker til forarbejdning af bløde og
hårde materialer (teknikker).
• Eleven kan afprøve materialer og teknikker i konkrete sammenhænge (ideafprøvning)
• Eleven kan fremstille egne enkle produkter efter oplæg (produktrealisering)
••
• Vidensmål:
• Eleven har viden om skitsers formål og struktur.
• Eleven har viden om grundlæggende teknikker til forarbejdning af bløde og hårde
materialer.
• Eleven har viden om afprøvning af materialer og teknikker.
• Eleven har viden om arbejdstilrettelæggelse.
Emne: trykteknik og design
Forløb:
opstart: idégenerering – tryk gennem tiden (et historisk tilbageblik) og signalværdier i tryk.
1. niveau: inspirationstur til Den Blå Planet; forløb med tryk.
2. niveau: instruktion og afprøvning af trykteknikker ved brug af ramme-, stencil-, svampe- og
linoleumstryk.
3. niveau: designopgave;
1) elever i grupper finder syv forskellige tryk fra aviser/magasiner.
2) eleverne sætter disse i kategorier fx persona.
3) eleven vælger ud hvilken han/hun ville gå med.
4. niveau: produktopgaven; design et tryk til en pude.
Kriterier: 40x40 cm, lys bomuldslærred, tryk på hele bomuldslærred, arbejdstegning for produkt.
Ideudvikling: Hvilket rum skal puden være i og hvad skal den bruges til?
Tegn på læring:
• elever kan formulere enkle ideer.
• eleverne kan skitsere deres ide til deres produkt.
• eleverne kan fremlægge deres ide til resten af klassen.
• eleverne kan beherske forskellige trykteknikker.
• eleverne kan navngive trykteknikker/værktøjer i fremvisning af en lille kort video.
• eleverne kan vælge de trykteknikker der giver det udtryk de vil have.
• eleverne kan arbejde fra ide til produkt.
Gyotaku og broderiforløb
|
Uger
|
Emne
|
Læringsmål
|
Teknikker/
Fagbegreber
|
Aktivitet
|
Løbende Evaluering
|
|
1-3
|
·
Broderi
|
·
Eleven kan forarbejde bløde og hårde materialer efter instruktion
·
Eleven kan afprøve materialer og teknikker i konkrete sammenhænge
|
·
Forskellig broderisting
·
Hæftning
·
Applikation
·
Forskellige nåle
·
Forskellige broderigarn
(bl.a. DMC og bomuldsgarn).
|
·
Eleverne
bliver introduceret til forskellig broderisting
·
Eleven
designer et billede
·
Eleven laver
broderi ud fra deres design
|
·
Individuel evaluering
med elev/lære om stingteknikker
·
Broderierne
bliver hængt op i klassen og eleverne giver hinanden konstruktiv feedback
|
|
4-6
|
·
Tryk
|
·
Eleven kan navngive og anvende grundlæggende håndværktøjer og
redskaber
·
Eleven kan navngive og anvende grundlæggende teknikker til
forarbejdning af bløde og hårde materialer
|
·
Bloktryk
·
Stenciltryk
·
Tekstilmaling
·
Træstokke
·
Høj relief
·
Stencil
·
Tekstil typer
|
·
Eleven
bliver introduceret til tekstilerne bomuld og hør.
·
Eleven får
udleveret et stykke stof (30x30), hvorpå de laver tryk af træstokke
·
Eleven
designer og laver deres eget stencil til at trykke med
·
Eleven får
udleveret et stykke stof (30x30), hvorpå de laver stencil tryk
(stofsiderne gemmer til
senere forløb)
·
Eleven skal
lave Gyotaku tryk på den Blå Planet
|
·
Klassediskussion
om fagbegreber
|
|
7-8
|
·
Design
|
·
Eleven kan skitsere eller formulere enkelte ideer inden for givne
rammer, herunder med digitale værktøjer
|
·
Skitse/
Arbejdstegning
·
Arbejdsgang
|
·
Eleven skal
tage udgangspunkt i et af deres stoftryk fra den Blå Planet, og designe en
undervandsscene
·
|
·
|
|
9-10
|
·
Produktfremstilling
|
·
Eleven kan fremstille egne enkelte produkter efter oplæg
·
Eleven kan kombinere materialer til produktudtryk under instruktion
·
Eleven kan præsentere eget produkt, herunder med digitale værktøjer
|
·
Brug af ovenstående
tekknikker og fagudtryk
|
·
Eleven
broderer/applikerer
·
palietter
·
perler
·
glimmertråd
·
skaller
·
etc.
|
·
|
Ovenstående er en
foreløbig plan og der tages forbehold for gode ideer og andre input.
Undervisningsforløb – håndværk og
design
valghold
Fysiske rammer:
5 elever 12-15 år (4-5kl.)
2 undervisere (1 pæd. 1
lærer)
6 moduler + ekskursion (uge
41-47)
Titel: Lav et fladt puslespil til en person der
betyder noget særligt for dig.
Overordnede læringsmål:
-
Den enkelte elev
skal lære at save i krydsfiner med en vilkårlig savtype og kunne navngivne de
forskellige savværktøjer, samt bruge 1 af dem korrekt og forsvarligt.
-
De skal få
kendskab til krydsfiner, samt kunne genkende og navngive materialet i
forskellige afskygninger. Få et indblik i papirs muligheder og begrænsninger.
-
De skal kunne
formulere enkle ideer via skitsering med blyant og få et lille indblik i
skitsers formål og struktur.
-
Eleverne får
viden om ideafprøvning i designprocesser og kvaliteter ved at bruge it til
ideafprøvning.
Progression:
-
Eleverne kender
til puslespil fra leg, har tidligere brugt fukssvans og prøvet at arbejde med
forskellige træsorter.
-
Et forløb med et
større fælles projekt, hvor der laves et (gulv) puslespil til IG-klasserne
Uge
|
Indhold
|
Materialer
|
Hvor
|
41-47
|
Eleverne beslutter hvem
puslespillet er til.
Ekskursion til
fotoudstilling.
Lektie: Tag 1-3 billeder,
som skal bruges som motiv.
Se på forskellige puslespil
og krydsfiner typer.
Samarbejde med it-valghold
om redigering af valgte foto.
Print foto.
Tegn skitser af
puslespillet med omrids, dybde, form og brikker.
Lim foto på krydsfiner.
Skær omrids og tegn
brikker.
Lav savprøver.
Skær puslespilsbrikkerne ud
med selvvalgt sav .
Laker brikkerne med
spaylak.
Produktevaluering. Eleverne
bygger hinandens puslespil, og kommer med konstruktiv, mundtlig kristik.
|
Buskort
Eksisterende puslespil og
krydsfinersprøver.
Computere.
Redigeringsprogram.
Skitsekladdehæfter og
blyanter.
Lim og blyant
Krydsfinersrester
Puslespillene og lak
The og guf
|
Fotomarathon:
Gammeltorv
I sløjdlokalet
It-lokale (UGB)
Sløjdlokalet
I sløjdlokalet og udendørs.
I klublokalet
|
Vi vil sammen med eleverne
løbende guide og evaluere deres valg, arbejdsmetoder og proces, samt synligøre
individuelle tegn på læring.
Håndværk og design
Kompetenceområde: Design
Kompetencemål: Eleven kan arbejde med enkle designprocesser knyttet til egen produktfremstilling.
Design 5. -6. klasse:
• Færdighedsmål:
• Eleven kan skitsere eller formulere enkle ideer inden for givne rammer, herunder med
digitale værktøjer (ideudvikling).
• Eleven kan navngive og anvende grundlæggende teknikker til forarbejdning af bløde og
hårde materialer (teknikker).
• Eleven kan afprøve materialer og teknikker i konkrete sammenhænge (ideafprøvning)
• Eleven kan fremstille egne enkle produkter efter oplæg (produktrealisering)
••
• Vidensmål:
• Eleven har viden om skitsers formål og struktur.
• Eleven har viden om grundlæggende teknikker til forarbejdning af bløde og hårde
materialer.
• Eleven har viden om afprøvning af materialer og teknikker.
• Eleven har viden om arbejdstilrettelæggelse.
Emne: trykteknik og design
Forløb:
opstart: idégenerering – tryk gennem tiden (et historisk tilbageblik) og signalværdier i tryk.
1. niveau: inspirationstur til Den Blå Planet; forløb med tryk.
2. niveau: instruktion og afprøvning af trykteknikker ved brug af ramme-, stencil-, svampe- og
linoleumstryk.
3. niveau: designopgave;
1) elever i grupper finder syv forskellige tryk fra aviser/magasiner.
2) eleverne sætter disse i kategorier fx persona.
3) eleven vælger ud hvilken han/hun ville gå med.
4. niveau: produktopgaven; design et tryk til en pude.
Kriterier: 40x40 cm, lys bomuldslærred, tryk på hele bomuldslærred, arbejdstegning for produkt.
Ideudvikling: Hvilket rum skal puden være i og hvad skal den bruges til?
Tegn på læring:
• elever kan formulere enkle ideer.
• eleverne kan skitsere deres ide til deres produkt.
• eleverne kan fremlægge deres ide til resten af klassen.
• eleverne kan beherske forskellige trykteknikker.
• eleverne kan navngive trykteknikker/værktøjer i fremvisning af en lille kort video.
• eleverne kan vælge de trykteknikker der giver det udtryk de vil have.
• eleverne kan arbejde fra ide til produkt.
Uge 43–44 Introduktion
Genbrugsmaterialer
|
Mål
|
Indhold
|
Evaluering
|
Kompetenceområde:
Håndværk - materialer & Håndværk - forarbejdning
Eleven kan forarbejde i forhold til produktets form,
funktion og udtryk
Eleven kan anvende værktøjer, redskaber og maskiner
forsvarligt til forarbejdning af materialer
|
Færdigheds- og
vidensmål
-Eleven har viden om bløde og hårde materialer
-Eleven har viden om materialeforarbejdning
-Eleven har viden om kombination af materialer
Læringsmål
-Kender til anvendelse af metal og papir
-Kender til genbrug af metal og papir
Tegn på læring
-Eleven kan indgå i samtale om anvendelse, genbrug
metal og papir
-Kan skitsere et kredsløb
|
Samtale
-Generelt om fremstilling, brug og bortskaffelse af
produkter i en materiel kultur
-Eksempel på et materiale-kredsløb
-Filmklip -genbrug
af papir og genbrug af metal på affald.dk
|
Løbende evaluering
Evaluering finder sted hele tiden i forløbet og har
karakter af dialog mellem lærer og elev
Fotoreportage
Fotodokumentation af arbejdsprocesser og produkter
|
Uge 45–50 Værkstedsaktiviteter
Genbrugsmaterialer
|
Mål
|
Indhold
|
Evaluering
|
Kompetenceområde:
Håndværk - materialer & Håndværk - forarbejdning
Eleven kan forarbejde i forhold til produktets form,
funktion og udtryk
Eleven kan anvende værktøjer, redskaber og maskiner
forsvarligt til forarbejdning af materialer
|
Færdigheds- og
vidensmål
-Eleven kan beherske grundlæggende teknikker til
bearbejdning af af bløde og hårde materialer
Læringsmål
-Kunne fletteteknik til fletning af bånd eller taske
-Skabe nyt af gammelt
-Kunne samle lister uden brug af lim, søm og skruer
Tegn på læring
-Kan bruge fletteteknik til fremstilling af produkt
-Kan klippe i metal og papir efter egne opstregning
-Kan med hjælp samle lister vha. genbrugs materiale
|
Værkstedsaktiviteter
-Flet i papir.
Udmåling af rektangler i 11,5*5 cm.
Foldning af fletremme
Fletning af penalhus, taske eller lignende.
-Figurer lavet af sodavandsdåser.
Opklipning, foldning og slibning af sodavandsdåser
Fremstilling af fantasifigurer
-Hyldekasser eller skabe i genbrugstræ
Opmåling, udsavning og samling (tapning eller
sammenbinding)
|
Løbende evaluering
Evaluering finder sted hele tiden i forløbet og har
karakter af dialog mellem lærer og elev. Derudover skal eleverne tage
billeder til fortoreportagen
Fotoreportage
Fotodokumentation af arbejdsprocesser og produkter
|
Uge 51 Evaluering
Udarbejdelse af
fotoreportage
·
Udskrivning af billeder
·
Procesbeskrivelse
·
Præsentationer
·
Værdsættelse
·
Saftevand, småkager og god jul
|
Håndværk og design på 5. årg.
Mine elever
skal lære: at designe en beholder
Derfor skal de arbejde med:
Materialer:
- krydspiner, plexiglas, cd
skiver, lp-plader, marmeladelåg/metal/plast
- peddigrør, kinesiske
spisepinde, tynde rundstokke, mikadopinde, søm, ugeblade
- garn, stof, cykelslanger, plastikposer,
armeret plast, slips, skindrester
Derfor skal
de arbejde med:
Teknikker:
- kursus i dekopørsav
- søjleboremaskine
- vævning
Når
eleverne er færdige skal de kunne:
Færdigheds- og vidensmål:
Håndværk - forarbejdning
- eleven kan navngive og
anvende grundlæggende håndværktøjer og redskaber
- eleven har viden om
grundlæggende teknikker til forarbejdning af bløde og hårde
materialer
- eleven kan planlægge,
beskrive og udføre enkle arbejdsprocesser
- eleven kan anvende tilladte
maskine
- eleven kan arbejde sikkert
Håndværk- materialer
- Eleven kan skelne mellem
bløde og hårde materialers anvendelsesmuligheder
- eleven kan forarbejde bløde
og hårde materialer efter instruktion
- eleven akan kombinere
materialer til et produktudtryk
Design
- eleven kan skitsere eller
formulere enkle ideer inden for givne rammer
- eleven kan afprøve
materialer og teknikker i konkrete sammenhænge
- eleven kan fremstille
produkter efter egne ideer
- eleven kan præsentere eget
produkt og evaluere egen designproces
Undervisningsplan
Modul 1.
Som udgangspunkt skabes via
brainstorm så mange ideer og alternativer som muligt.
Eleverne arbejder i makkerpar
og får udleveret en genstand samt materialer, som de skal ideudvikle på, dvs.
skabe en beholder til denne gendstand.
Gruppe 1. blyant + papir +
clips
Gruppe 2. mobil +
krydsfinerplade, lister, sav, søm, hammer
Gruppe 3. hårbørste + armeret
plast, hultang, fiskegarn, saks
Gruppe 4. æble + træklods,
stemmejern, træhammer
Gruppe 5. chokoladepenge +
skind, hultang, lædersnor
Gruppe 6. saks + stof,
knappenåle
Gruppe 7. i-padsort,
plastiksæk, tape
Gruppe 8. banan + ler
Gruppe 9. smykker +
cykelslanger, ståltråd, knibtang
Gruppe 10. popcorn + karton,
saks, limstift
Evaluering og tegn på læring.
Grupperne præsenterer deres
produkt, tankerne bag og forholder sig til, om beholderen fungerer efter
hensigten. Grupperne giver hinanden feedback.
Modul 2
Træværkstedet.
Halvdelen af klassen bliver
instrueret i brugen af dekopørsav og søjleboremaskine.
Eleverne får udleveret et
stykke fyrretræ 8 x 20 cm, som skal saves ud til et puzlespil bestående af min.
3 brikker. Der bores huller til en lædersnor som binder puzlespillet sammen.
Puzlespillet er en gave til elevernes børnehaveklassevenskabesklassevenner.
Brikkerne dekoreres i samarbejde med giveren og modtageren.
Tekstilværkstedet
Den anden halvdel af klasen
bliver instrueret i hvad vævning er.
Holdet inddeles i 3 grupper,
der for forskellige materialer, som de skal væve med:
ugeplade, cykelslanger,
armeret plast.
De vævede stykker stof bliver
evt. til billeder. (ugle), eller ...
Modul 3.
De to hold bytter værksted.
Modul 4 – 6.
Eleverne tegner form på bund.
Eleverne beslutter sig for,
hvilke materialer de vil arbejde med til bund og væg og hvad beholderen skal
bruges til.
Eleverne arbejder individuelt
eller parvis.
Klassen starter som
udgangspunkt i sløjdværkstedet, og saver bund.
Undervejs-evalueringer
foregår løbende i løbet af produktudviklingen. Der arbejdes med log-bog efter
hvert modul. Hefter slutevalueres.
Beholderne udstilles på
skolens bibliotek.
Håndværk og design – Trofæ
Emne
|
Trofæ (ordet for et bytte, som man kan gemme til minde
om en sejr).
|
|
Klassetrin
|
5.klasse
|
|
Årstid
|
Ikke årstidsbestemt, men efter et halvt års
undervisning, så der er opbygget nogle håndværksmæssige kompetencer.
|
|
Ideen bag forløbet
|
Der var flere håndværksmæssige muligheder – muligheder
for at arbejde med både hårde og bløde materialer. Muligheder for
individuelle præg på designprocessen og et æstetisk slutprodukt. Oprindelige
idé set på nettet.
|
|
Opgavepræsentation
|
Hvad er et trofæ? En samtale om, hvordan eleverne
opfatter ordet trofæ. Samtalen kan være lærerstyret med mindmap på tavlen –
eleverne skriver selv ned i deres hæfte/portfolio. Der vises billeder af
trofæer – jagttrofæer!
Eleverne kan også i mindre grupper laver deres egen
mindstorm/mindmap, som efterfølgende præsenteres i samlet forum.
|
Materialer: Hæfte/portfolio, blyanter
|
Mål
|
Håndværk – forarbejdning:
Eleven kan vælge grundlæggende værktøjer og redskaber
efter hensigten (HR2)
Eleven har viden om grundlæggende teknikker til
forarbejdning af blød og hårde materialer. (T1)
Eleven kan læse og arbejde håndværksmæssigt efter
instruktioner. (A1)
Eleven kan anvende tilladte maskiner (M1)
Eleven kan færdes sikkert i værkstederne (S1)
Håndværk – materialer:
Eleven har viden om bløde og hårde materialers
egenskaber (M2)
Eleven kan forarbejde bløde og hårde materialer efter
instruktion (M1)
Eleven kan arbejde med produkters æstetiske udtryk
(MU2)
Design:
Eleven har viden om skitsers formål og struktur (IU1)
Eleven kan fremstille egne enkle produkter efter oplæg
(PR1)
Eleven kan evaluere egen designproces og eget produkt
(E2)
Læringsmål:
I skal bruge jeres egne arbejdstegninger fra idé til
færdigt produkt
I skal kunne
lave en skjult dyvelsamling
I skal bruge korrekt opspænding
I skal kunne nålefilte
I skal ”signere” jeres produkt ved dybdetryk på en 1mm
aluminiumsplade.
|
|
Materialer
|
Fyrretræ (0,9 – 1,5 mm)
Krydsfiner 0,9 mm
Dyvler 5mm
Uld, filteunderlag og filtenåle
Lim
Sandpapir
Maling
Aluminiumsplade 1mm-1,5mm
Stempler (bogstaver)
Skindrester
Evt. ”øjne”
|
|
Tid på forløbet
|
8 lektioner
|
|
Gennemførelse
|
Efter fælles mundtlig opstart arbejdes der individuelt
i værkstedet.
·
Tegn mindst 4 forskellige former til et hoved,
på A-4 parpir som er delt i 4 felter.
·
Tegn mindst 4 forskellige former til
gevir på A-4 parpir som er delt i 4 felter.
·
Klip et hoved og et gevir ud som overføres på
det valgte træ.
·
Hoved og gevir udsavs med dekupørsav.
·
Bagpladen udsaves med fuksvans.
·
Bor hul til ører og de steder hvor der skal
laves samlinger. Bor også hul til ophængning!
·
Alle dele slibes.
·
Hvis trofæet skal males er det nu.
·
Vælg skindmateriale til ører. Tegn en lille
skabelon i papir, som overføreres til skindet og klippes ud
·
Filt en næse af uld
·
De 3 trædele samles med lim og dyvler
·
Næsen og ørerne limes på
·
Øjne males/tegnes eller påsættes
·
Aluminium (1,5 gange 3cm) klippes ud på/med
pladesaks og navn/årstal præges, inden den monteres på trofæets bagplade med
søm.
·
Under forløbet tages 3 billeder. Et billede af
arbejdstegningen, et billede af de udsavede dele og til slut billedet af det
færdige produkt.
|
Der skal i forløbet tages billeder med mobiltelefon
eller kamera.
Billederne skal udprintes og sættes ind i elevernes
hæfte/portfolio!
|
Evaluering
|
Vi snakker løbende om processen og afslutningsvis om
forløbet, udfylder evalueringsskemaet og udgiver et fælles billede af
elevernes produkter på forældreintra.
|
Evaluering
af trofæ- forløb
Navn:_______________
5. klasse
håndværk og design
Vurder hvor
godt du har lært flg.: (Sæt kryds)
Jeg
har lært at:......
|
kan
|
kan næsten
|
kan
ikke endnu
|
- bruge mine arbejdstegninger
|
|||
- at lave en skjult
samling med dyvler
|
|||
- at spænde træet
korrekt op på høvlebænken
|
|||
- at nålefilte
|
|||
- at klippe i aluminium
med metalsaks
|
|||
- at lave dybdetryk i
aluminium
|
Hvilke problemer
/udfordringer stødte jeg på?
_______________________________________________________________________
Hvad skal jeg blive
bedre til:
________________________________________________________________________
Tema: Tillykke til Halfdan Rasmussen 100 år.
Relieffer.
Målgruppe: Indskolingsbygningen til udsmykning, men med
elevinddragelse af mulighederne for ophæng, evt. udstilling på PLC først eller
uden for skolen.
Forberedelsesforløb:
Tinstøbning, små æsker, julefiltning.
Kompetence-områder
|
|||||
Forarbejdning
|
Håndværktøj og redskaber
|
Teknikker
|
Arbejdsformer
|
Maskiner
|
Sikkerhed
|
Sav, hammer, undersænker (dykker), vinkel, filtenål, fil, slibepapir
|
Save, samling med dykkere, lime, støbe, nålefilte, male
|
Mesterlære,
2 elever om et relief.
|
Elektrisk dekupørsav, skivepudser
|
Sikkerhed omkring skivepudser og filtenål, sikkerhed omkring støbning og
færdsel ved varmebordet
|
|
Materialer
|
Materialekendskab
|
Materialeforarbejdning
|
Materialekombination og udtryk
|
||
Fyrretræ, krydsfiner, plexiglas, tin, uld, ståltråd,
maling
|
Save, slibe, smelte, filte
|
||||
Design
|
Ideudvikling
|
Ideafprøvning
|
Produktrealisering
|
Evaluering
|
|
Et relief efter valgt digt fra Halfdan Rasmussens ABC,
Skitse laves på papir med udklip af elementer, også skitse af de valgte
figurer. Der tages billeder af skitserne som arbejdsredskab
|
Størrelsesforhold på rammen, hvad skal den indeholde.
Er alle de ting med fra digtet som ønskes.
|
Kalender:
Uge
|
Tekstilværkstedet
|
Træ- og metalværkstedet
|
45
|
Tinstøbning, MBN, HNI
|
|
46
|
Tinstøbning
|
|
47
|
Tinstøbning
|
|
48
|
Æsker, MBN, HNI
|
|
49
|
Julefilt, DJU
|
Æsker
|
50
|
Julefilt
|
Æsker
|
51
|
Julefilt
|
Æsker
|
2
|
Introduktion for hele klassen, DJU
|
Halfdan Rasmussen
|
3
|
Filtning af figurer
|
Rammer,
|
4
|
Filtning af figurer
|
Rammer
|
5
|
Færdiggørelse af relief
|
Færdiggørelse af relief
|
6
|
Færdiggørelse af relief
|
Færdiggørelse af relief
|
Flere forløb følger...



Ingen kommentarer:
Send en kommentar